مراسم افتتاحیه «بنیاد هنرمندان مهرآفرین» با حضور چهره‌های مطرح هنری و سیاسی برگزار شد
نویسنده
بنیاد هنرمندان مهر آفرین

مراسم افتتاحیه «بنیاد هنرمندان مهرآفرین» با حضور چهره‌های مطرح هنری و سیاسی برگزار شد

دسته بندی
اخبار
زمان مطالعه
20 دقیقه
تاریخ انتشار
1400/11/17
بازدید ها
202 نفر

مراسم افتتاحیه «بنیاد هنرمندان مهرآفرین» با حضور چهره‌های مطرح هنری و سیاسی در دفتر این بنیاد برگزار شد.

توضیحات مراسم افتتاحیه «بنیاد هنرمندان مهرآفرین» با حضور چهره‌های مطرح هنری و سیاسی برگزار شد

مراسم افتتاحیه «بنیاد هنرمندان مهرآفرین» با حضور چهره‌های مطرحی چون دکتر زهرا عابدینی (معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور)، قطب‌الدین صادقی (مدرس، کارگردان و بازیگر تئاتر و تلویزیون)، دکتر فاضل ململی (حامی بنیاد هنرمندان مهرآفرین) و اعضای هیأت مدیره همچون محمدحسین لطیفی، فرهاد قائمیان، نسرین مقانلو، حسین مسافرآستانه، ناصر شیردل، علیرضا حقیقی، فرانک جابری و محسن زارع‌اشکذری در دفتر این بنیاد برگزار شد.

محسن زارع‌اشکذری (مدیر عامل بنیاد) در ابتدای این مراسم درباره اهداف «خیریه هنرمندان مهرآفرین» و دلیل تأسیس این موسسه مردم نهاد گفت: متأسفانه شیوع ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی ناشی از آن زندگی معیشتی مردم و به خصوص هنرمندان را با سختی‌های بسیاری مواجه کرده است. همانطور که از اسم بنیاد مشخص است، این نهاد قصد دارد با هدف اشتغال‌زایی، اعطای وام، بیمه و... به قشر فرهیخته کشور خدمات مختلفی را ارائه دهد.

نسرین مقانلو از اعضای هیأت مدیره این بنیاد نیز به مشکلات مالی این روزهای برخی از هنرمندان اشاره و خاطرنشان کرد: حرفه ما احتیاج به نهادی دارد که هنرمندان بتوانند بدون دغدغه و با خیالی آسوده مشکلاتشان را بیان کنند. در حال حاضر و به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از هنرمندان کشورمان به خصوص اهالی تئاتر خانه‌نشین شده‌اند و در این میان هیچکس نیز به فکر چاره‌ای برای حال این افراد نیست. تحمل مشکلات مالی برای هنرمند بسیار سخت است زیرا این افراد به غیر از امور هنری به کار دیگری نمی‌توانند مشغول باشند.

قطب‌الدین صادقی از دیگر مهمانان حاضر در این افتتاحیه با اشاره به نقش مهم فرهنگ در رشد و اعتلای کشورها خاطرنشان کرد: وجود هنر و هنرمند در جوامع نقش بسزایی در کاهش این میزان از خشونت ایفا می‌کند به شرطی که به آن به اندازه کافی بها داده شود. در همه جوامع پیشرفته نیز خلأهای موجود را هنرمندان آن جامعه پر می‌کنند و این نقش پررنگ مقوله هنر را نشان می‌دهد.

صادقی درباره قدرت هنرمندان در پیشبرد امور عام‌المنفعه گفت: یادم می‌آید به لطف استاد عزت‌ا... انتظامی برای کمک به هنرمندان پیشکسوت از جمله ایرن، داریوش اسدزاده و رضا کرم‌رضایی که به خاطر کسالت در مقطعی خانه‌نشین شده بودند مقادیر زیادی پول جمع‌آوری شد. هیچوقت از خاطرم نمی‌رود که آقای انتظامی وقتی تصمیم به انجام این کار گرفتند به خاطر اعتبار بالای ایشان، در این کار خیر مشارکت فوق‌العاده‌ای صورت گرفت، در حالی که هیچکس به فکر این هنرمندان نبود. تلخ‌ترین روزهای زندگی من مربوط به زمانی بود که به دیدار این هنرمندان می‌رفتم.

محمدحسین لطیفی رئیس هیأت مدیره «بنیاد هنرمندان مهرآفرین» در ادامه این مراسم با اشاره به حفظ رعایت قانون کپی رایت که یکی از دغدغه‌های روز هنرمندان است گفت: همانطور که دوستان حاضر در مراسم اشاره کردند هنرمندان در حال حاضر با مشکلات فراوانی روبرو هستند و رسیدگی به امور افراد نیز همیشه بسیار کند پیش می‌رود. یکی از مشکلاتی که ضرر و زیان بسیاری به هنرمندان وارد کرده مسئله قانون کپی رایت است. من همیشه به عنوان پرچم‌دار دفاع از هنرمندان برای به رسمیت شناختن این قانون تلاش بسیاری را انجام داده‌ام و با مدیران نیز رایزنی‌های بسیاری داشته‌ام. تاکنون سرمایه‌های بسیاری از نبود این قانون به هدر رفته‌اند و همانطور که دوستان اهل فن می‌دانند از بین رفتن سرمایه نیز بیکاری و خانه‌نشینی افراد را به دنبال خواهد داشت. امیدوارم این معضل هر چه زودتر توسط مدیران حل و فصل شود تا کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته در مسیر رشد و شکوفایی قرار گیرد.

در پایان مهمانان حاضر در مراسم با دریافت لوح‌هایی به عنوان سفیر افتخاری «بنیاد هنرمندان مهرآفرین» برگزیده شدند و از آنان برای حضور در این افتتاحیه قدردانی به عمل آمد.

مقالات پیشنهادی

جدیدترین آموزش ها و رویدادهای دنبای هنر